Bu haber kez okundu.

Blackbox Yazılım Nasıl Ve Neden Kullanılabilir?

Birçok farklı şekilde olabilecek yazılım testleri arasında yer alan Black box yazılım için içerik veya yapıya ait bilgilere ihtiyaç duyulmamaktadır. Hızlı ve pratik bir şekilde veri aktarımı ile sonuç alımına dayalı bir işleyişe sahiptir. Kapsama göre yazılım testi teknikleri arasında fonksiyonel test içinde bulunmaktadır. Bununla birlikte kullanıcının verdiği komutlara dayalı olarak yapılan işlemlerde kullanabilirlik önem taşımaktadır.

Blackbox İşlemi

Son derece pratik bir işleyişi bulunmakla birlikte çeşitli eğitim süreçleri sonrasında kullanılabilen yazılım teknikleri arasında bulunmaktadır. Bununla birlikte kullanım için kod yapısı, kodun işlenmesi, kodun implementasyonuna ihtiyaç yoktur. Sadece gereksinimlerin belirlenmesi ve işleyişi üzerinden uygulamanın çalışıp ya da çalışmadığı ortaya çıkartılmaktadır. Blackbox yazılım için gerekli şartlar arasında ise en az bir gereksinim veya spesifikasyon bulunmaktadır. Bunun olmaması halinde analiz yapabilme imkânı söz konusu olmayacaktır.

Blackbox Yazılım Veri Sağlama Gereklilikleri:

•        Blackbox yazılım işlemi için uygulamaya ait kodların olması gerekmemektedir.

•        Öncelikle gereksinimlerin belirlenmesi sağlanırken analizleri yapılmaktadır.

•        Belirlenmiş olan tüm girdilere ait “beklenen ya da tahmin edilen” çıktılar sağlanmaktadır.

•        Seçilen girdilerim tamamı için oluşturulan testler yerine getirilmektedir.

•        Testler sonucu elde edilen çıktılarla aynı girdiler sonucu tahmin edilen çıktıların kıyaslamaları yapılmaktadır.

•        Uygulamanın aynı sonuçları sunmasıyla çalışma düzeni anlaşılırken çeşitli sorunları tespiti de mümkün olmaktadır.

Blackbox Neyi Sağlar?

Çok hızlı bir şekilde yapılan black box tekniği sayesinde uygulamanın sahip olduğu sorunlu yapılar tespit edilmektedir. Son derece tarafsız bir işlem üzerinden sağlama yapılabildiği için dengeli çıkarımlar bulunmaktadır. Bununla birlikte tek bir gereksinim işlem için yeterli olurken uygulamanın nasıl implemente edildiğine dair bilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Blackbox Neyi Kazandırmaz?

Sistemli bir şekilde kazandırılan karşılaştırmalar sonrasında sorunlar tespit edilmektedir. Ancak sorunun kaynağına blackbox yazılım ile ulaşılması söz konusu değildir. Aynı şekilde uygulamanın ne kadarlık bir bölümünün teknikle test edildiği de bilinmemektedir. Birkaç test farkıyla sağlama yapılmasıyla da tam anlamıyla kontrolden geçirildiğini söylemek doğru olmayacaktır. Farklı alt teknik imkanlarıyla çok daha kapsamlı ve etkili bir şekilde kullanımların olması kazanımların artmasını da beraberinde getirebilmektedir. Kullanım için tercih durumları ise otomatik olarak gerçekleşmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.