Bu haber kez okundu.

Lenfatik Sistemde Oluşan Hastalıklar

Lenfatik sistemimiz esas işlev olarak  bizi enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olan organ ve doku ağları olarak çalışmaktır. Lenf nodları, lenfatik damarlar ve lenfoid organlardan müteşekkildir. Lenf düğümleri vücudun her yerinde yayılmışlardır Görevleri, lenf filtrelemektir. Lenf düğümleri lenf damarlarına bağlanır ve lenf, lenf düğümüne ve dışına taşınır.

 Lenfoid Organlar Hangileridir?

Bu organlar adları pek az duyulan timüs ve dalak organlarıdır. Timus, olgunlaşmamış T lenfositlerinin kemik iliğinden ayrıldıktan sonra gelip olgunluğa eriştiği bölgedir. Dalak, en büyük lenfoid organ olarak bilinir, Kan filtreleme gibi çok önemli bir görevi üstlenir ve  eski kırmızı kan hücrelerini dolaşımdan uzaklaştırma gibi daha da önemli birçok işlevi yerine getirir. Lenfadenopati, lenf nodlarının iltihabıdır, bu iltihap sadece bazı düğümlere lokalize edilebilir veya genelleşebilir. Genellikle, lenf nodlarının lokalize iltihabı, bir enfeksiyon, yabancı parçacıklar veya kendilerine yakın olan diğer organların hastalıklarından dolayı oluşmaktadır. Bir enfeksiyon nedeniyle iltihaplanan lenf nodları ağrı verici olabilirler, ancak kanserlerden alevlenenlerde ise hiç ağrı olmaz.  Belirli bir bölgede büyüyen lenf nodları genellikle bazı hastalıklarla ilişkilidir. Aksiller lenf nodları ellerde oluşabilir  göğüs bölgesinin enfeksiyon veya kanserlerinden etkilenebilir. Supraklaviküler lenf düğümleri akciğer, yemek borusu ve göğüs hastalıklarından etkilenebilir. İnguinal lenf düğümleri alt batın bölgesine, dış üreme yapılarına, perineuma ve alt anal bölgeye bağlıdır. Bu organların herhangi birinde görülen hastalıklar inguinal lenf düğümleri üzerinde etki gösterebilir. Birçok hastalıkta lenfadenopati ikincil bir komplikasyon olarak görülür. Patojenik Organizmalar bir etken olarak görülebilir. Çeşitli bakteriler, virüsler, mantarlar ve diğer organizmalar tarafından enfeksiyon, lenf nodlarının iltihaplanmasına neden olabilir. Genellikle sık bilinen bakteri türleri olan Staphylococci, Streptococci, Mycobacteria, Brucella gibi bakteriler buna yol açtığı gibi virüsler de yol açabilir en belirgin yol açıcı virüs arasında HIV virüsü ve Epstein-Barr virüsü örnek gösterilebilir.Vücudun bir bölümünden kaynaklanan ve başka yerlere metastaz yapan lenfoid sistem kanseri veya kanserler lenfadenopatiye neden olabilir. Lenfadenopatiyi komplikasyon olarak gören diğer hastalıklar sarkoidoz, romatoid artrit ve amiloidozdur. Fenitoin türü bazı ilaçlar da lenf nodu iltihaplanmasına neden olabilir.

Lenfoma Nedir?

Lenfoma; lenfoid dokuların kanserleridir, birbirini ayıran bir özelliğe dayanan, Hodgkin lenfoma ve Non-Hodgkin lenfoma olarak bilinen iki geniş gruba ayrılırlar. Öncelikle lenf düğümlerinde oluşan bir kanser türüdür. Biyopside kanserli dokuların görünümüne dayanarak, nodüler lenfosit baskın Hodgkin lenfoma  ve Klasik Hodgkin lenfoma olmak üzere iki gruba ayırmak mümkündür.

Lenf Kanseri Belirtileri:

Çoğu kanser gibi, Hodgkin lenfoma kanseri de tüm kanser semptomlarını gösterebilir veya gizli kalabilir. Bazı hastalar, hastalık ilerlemiş bir aşamaya gelene kadar a-semptomatiktir.  Belirtiler arasında ağrısız, lastiksiz, büyümüş lenf düğümleri oluşması, açıklanamayan yorgunluk ve ateş, kuru öksürük ve solunum problemleri gösterilebilir. Ayrıca bacaklarda veya vücudun genelinde şiddetli kaşıntı olabilir. Anlamsız bir şekilde kilo kaybetme ve aşırı terleme de belirti olabilir.

Lenf Kanseri Tedavisi:

Tedavisi hastalığın evresine bağlıdır ve kemoterapi ve radyasyon terapisi içerir. Hangi tedavi seçeneğinin kullanılacağını belirleyen birçok faktör olmasına rağmen, genellikle evre I ve Evre II radyasyon tedavisi ile tedavi edilmektedir. İleri evre II, evre III ve evre IV olan hastalarda  kemoterapi uygulanmaktadır. Non-Hodgkin Lenfoması lenfoid sistemin bir kanseridir.  NHL semptomlarının çoğu, yorgunluk, kilo kaybı, ateş, kaşıntı ve gece terlemesi gibi Hodgkin lenfoma semptomlarına benzer. Boyun bölgesi, koltuk altı ve kasık bölgesinde şişmiş ve ağrısız lenf nodları gelişir. Kalıcı öksürük timusta kanserine işaret edebilir. Kanser beyne yayılırsa baş ağrısı, bilişsel sorunlar ve nöbetler gibi semptomlar görülebilir. Kanserin yüksek dereceli, orta dereceli veya düşük dereceli olup olmadığı  birkaç faktörü temel alır. Tedavi seçenekleri arasında radyoterapi, kemoterapi, monoklonal antikor tedavisi ve otolog kök hücre transplantasyonu bulunmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.