Bu haber kez okundu.

CE Belgesi

Avrupa Birliği teknik mevzuat kanunu çerçevesinde Avrupa Birliği sınırları içerisinde üretilen ürünlerin serbest bir şekilde dolaşımının sağlanması amacıyla ürünlerin denetimlerinin teknik olarak yapıldığına ilişkin olarak hazırlanmış olan CE Belgesi, bir genelge olarak 1985 yılında yayınlanan Conformite Europenne kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır. Üreticinin üretmiş olduğu ürünler için bir garanti belgesi anlamına gelen, Avrupa birliği sınırları dahil olmak üzere dünya genelinde bir sertifika olarak kabul edilen ve kabul gören CE belgesi, CE işareti ile gösterilmektedir. Kalite belgesi olmamakla birlikte Avrupa Birliği’nin belirlediği standartlarda ürünlerin üretildiğini gösteren CE işareti, üzerinde yer aldığı ürünlerin insan, hayvan, bitki sağlığına zarar vermediğini ve çevre güvenliğine herhangi bir zararı olmadığını da anlatmaktadır.

CE belgesi standartları arasında yer alan ve uygunluk değerlendirme yöntemlerinden biri olan ürünlerin taşıdığı riskler, ürünlerin çevreye olan zararlarının belirtilmesi ve tüketicileri yüksek riskli ürünlerin satılmasının önlenmesi amacıyla hayata geçirilmiş bir üretim standartları bütünüdür. Üretilen ürünlerin hangi risk grubunda yer aldığını gösteren, üretim sırasında uygunluk değerlendirilmesi için gerekli testlerin ve denetimlerin yapıldığını belirten CE belgesi, Avrupa birliği sınırları içerisine ihraç edilecek tüm ürünlerde olmak zorundadır. Üreticilerin ürettikleri ürünleri ve hizmetleri pazara sunabilmesi ve bu ürünlerin pazarda kabul görebilmesi için alması gereken CE belgesi, ulusal ve Avrupa Birliği üretim yönetmeliklerinin tamamını kapsamaktadır. Üretim süreçlerinin denetlenmesini sağlayan yönetmelikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • teknik dokümantasyon hazırlanması ve denetlenmesi,
  • Avrupa birliği uygunluk beyanına göre standartların yerine getirilmesi,
  • ülkedeki tüketicilerin ve çevre sağlığının korunmasına yönelik denetimlerin yapılması,
  • çevreye olan izlerin belirlenmesi ve ilgili standartların belirlenmesi.
  • Üretilen ürünlerin belirli standartlarda olmasının sağlanması

CE Belgesi Nasıl Alınır?

CE belgesi veya CE işareti herhangi kurum veya kuruluş tarafından verilmemektedir. CE belgesi, üretici firma veya kişi tarafından ürüne yerleştirilen bir işaret olmakla birlikte ilgili standartları karşıladığını gösterir. Kişi veya kurum üretmiş olduğu ürünün ilgili standartlarını karşıladığını beyan eden dokümanları doldurarak CE işaretini ürüne yerleştirir. Bu işaret yerleştirilen ürünler öncelik olarak Avrupa Birliği standartlarına uygun olmalı ve uygun olduğu da belgelenmelidir. Üretilen ürünlerin temel gereklere ve standartlara uygunluğunu beyan eden firmalar CE işaretini ürünlerine yerleştirebilirler. CE işaretinin yer aldığı ürünlerde Avrupa Birliği standartlarını karşılanmadığı anlaşıldığı taktirde Avrupa Birliği mahkemeleri tarafından yargılanabilirsiniz. Bir üretici kendi ülkesinde veya farklı bir ülkede resmi olarak ürün satmak istediğinde, ürünlerini kolay bir şekilde kendi pazarında veya yurtdışına başka bir pazarda satmak istediğinde CE belgesi almak zorundadır. Ce belgesi sayesinde istediğiniz pazarda yer bulabilir ve kolayca bu işlemleri yapabilir. CE işareti bir nevi sizin ürününüzün pasaportu konumundadır. CE belgesi ile ilgili olarak üretim standartlarının karşılanmasında, üretim sürecinizin, ham madde tedarik zinciriniz, son çıktığın elde edilmesine kadar geçen prosesiniz ve ürünün dağıtılması süreçlerinin ilgili standartlara göre yapılıp yapılmadığını belirleyen ve bu konuda sizlere danışmanlık hizmeti veren profesyonel bir danışmanlık şirketiyiz. İşletmenizin geleceği ve şirketimizin marka değerini büyütmek açısından ihtiyacınız olan CE belgesi veya işareti için bizimle iletişime geçebilir, üretim süreciniz boyunca uyumanız gereken standartlar konusunda yardım alabilirsiniz.

CE belgesi, başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyanın her bölgesinde kabul gören bir belge olması işletmeniz için avantaj sağlamanıza yardımcı olacaktır. Üretilen ürünlerin belirli standartlarda olması ve tüketiciye belirli standartlarda sunulması da tüketiciler için avantaj oluşturmaktadır. CE belgesi ihtiyaçlarınızda bizimle iletişime geçebilir ve profesyonel olarak danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.