Bu haber kez okundu.

Cevizde Yaşanabilecek Hastalıklar ve Önlemleri

Ceviz ağaçları, diğer tüm canlılar gibi belirli dönemlerde hastalığa yakalanabilir. Özellikle de toprakta yer alan zararlı sayısının artması, cevizlerde belli başlı sorunlara yol açabilir. Bu durumda cevizlerde verimsel açıdan bir düşüş gözlemlenmektedir. İleri evrede ise ceviz ağacı tamamen kuruyabilir. Bu gibi durumları öncesinde engellemek adına, ceviz ağacının hastalandığında ne tür tepkiler verdiğini iyi analiz etmek gerekir. Bu yazımızda ise, cevizdeki hastalıklara ve belirtilerine göz atacağız.

  • Ceviz Hastalığı Çeşitleri

Bazı ceviz hastalığı çeşitleri, özellikle de ülkemizde sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle belli başlı türlere karşı önemle yaklaşmak gerekmektedir. Toprak analizinden alınacak sonuçlar her ne kadar kesin bulgular sunsa da, daha öncesinde de gözle görülür bir belirti ortaya çıkabilir. Bu nedenle yaygın ceviz hastalıklarına göz atarken özellikle de belirtiler kısmına iyice dikkat etmek gerekmektedir.

Ceviz ağaçları söz konusu olduğunda, en yaygın meydana gelen hastalıklar; kök boğazı, ceviz yanıklığı, ceviz antraknozu ve armillaria kök çürüklüğü hastalığıdır. Bu hastalıklara ve belirtilerine maddeler halinde göz atalım.

  • Kok Boğazı ve Belirtileri

Kök boğazı hastalığı, Agrobacterium tumefaciens isimli bakteri nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalığın seyri, bu bahsettiğimiz bakterinin cevizdeki oranına göre değişiklik göstermektedir. Hastalığın ilk evresinde, ağaçta belirli yerlerde yararlar meydana gelir. Burada büyüyen ve çoğalma fırsatı bulan bakteriler, akabinde ağacı içeriden öldürmeye başlar. Zamanla köklerde meydana gelen tümör, bakteri sayısının artmasıyla iyice gelişir. Bu durumda ağaçta oyuklar meydana gelir ve fungus dediğimiz mantarlar, burada yuva yapmaya başlar. İlerleyen süreçte ise ağaç kökünde çürüme meydana gelir. Çürüme zamanla büyürse ağacı tamamen öldürebilir. 

Bu hastalık vuku bulduğunda, yapraklardan ağacın köküne kadar anomali tespit edilebilir. Net bir analiz için, gerekli numunenin alınması ve analiz edilmesi gerekmektedir. Bu sayede hastalığa karşı tanı konabilir. 

Hastalığın tedavisi, dikim işlemlerinden önce alınacak önlemlerdir. Bu nedenle sağlam damızlıkların bulunduğu fidanlıklardan ürün almak çok önemlidir. Ek olarak fidan köklerine özel olarak hazırlanan süspansiyonlar da bu fidanları hastalığa karşı koruyacaktır.  Agrobacterium radiobacter'in K84 ırkıyla harmanlanan süspansiyonlar, bu noktada sizlere faydalı sonuçlar verecektir. 

  • Ceviz Yanıklığı ve Belirtileri

Ceviz yanıklığına sebep olan şey, Xanthomonas campestris adındaki bakteridir. Bu bakteri, sadece Junglas cinsine ait bitki türlerine infekte olduğunda hastalık meydana gelmektedir. Bu bakterinin yarattığı tahribat, yağmur suları ile taşınabilmektedir. Bu nedenle sağlıklı ağaçlara da bulaşma söz konusu olabilir.

Ağaç bu hastalığa yakalandığında, belirli şekillerle bu hastalık tespit edilebilir. Çiçeklerde meydana gelen irili ve ufaklı benekler, bu hastalığın temel işaretçisidir. Ancak net bir tanı için daha önce de belirttiğimiz gibi numune alınması ve analiz edilmesi gerekir. Aynı zamanda çiçeklerde meydana gelen sulu bir lezyon, bu şekilde de hastalığı belli etmektedir.

Hastalık, meyveden alacağınız verimi ve kaliteyi düşürür. Bu nedenle hastalığa ve yayılmasına karşı bir an önce önlem almanız gerekmektedir. Nadir görülen bir hastalık dahi olsa, ilk olarak diğer ağaçları koruma altına almanız çok önemlidir. Bakırlı preparatlar eşliğinde tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. Zararlı mantarlarla da mücadele ederken bu yöntemden faydalanabilirsiniz. 

  • Ceviz Antraknozu Hastalığı ve Belirtileri

Bu hastalığın diğer bir adı, Gnomonia leptostyla’dır. Ülkemizde en sık görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalığın temel etkisi, meyveden alınan verimi düşürmesi olarak bilinir. Yaprak hastalığı olarak da bilinmekte olan bu hastalık, meyvelerin aşırı bir şekilde zarar görmesine neden olur. Ek olarak döllenmenin verimini de azaltabilir. Genç yaprak dökülmesi meydana gelen bu ağaçlar, verimsiz bir ağaç haline gelebilir.

Bu hastalık, yapraklarda yer alan zararlıların diğer ağaçlara bulaşması sonucu bahçeye sarabilmektedir. Bu nedenle hastalıklı ağacın yapraklarını bir an önce ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bu sayede diğer ağaçları bu hastalıktan koruyabilirsiniz. 

  • Armillaria Kök Çürüklüğü ve Belirtileri

Bu hastalık, ağacın köküne direkt olarak etki eder. Bu hastalığa neden olan mantarın adı ise armillaria mellea’dır. Bu mantar, cevizin köküne hücum eder ve kök boğazına yayılır. Sonrasında gövde kısımlarına ulaşarak ağacın beslenmesini engeller. 

Ağaçta meydana gelen bu hastalık, ilk olarak küçük klorotik yapraklarla belirtilerini gösterir. Akabinde sürgün uçlarında erken ve aşırı ölümler meydana gelir ve yapraklar erken dökülür. Döllenme azalır ve verim de doğal olarak azalır. 

Bu hastalığı bahçeden atmak istiyorsanız,  methly bromide adındaki ile toprak fumigasyonu yapabilirsiniz. Bu sayede toprakta yer alan zararlıları öldürebilirsiniz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.