Bu haber kez okundu.

Elektrik Kablosu İmalatı

Elektrik Kablosu İmalatı

Elektrik kabloları etrafımızda heryerdedir. Ev aletlerimizi ve ofis ekipmanlarımızı elektrik şebekesine bağlamak için kullanılanlar gibi bazıları görünürken, yeraltı elektrik kabloları gibi diğerleri görünmez kalır. Genel olarak, onları hafife alma eğilimindeyiz ve kaç farklı kablo tipi ve çapı olduğunun farkında bile değiliz. Yine de, yıllarca güvenilir hatasız hizmet sunmak ve bizi onların varlığından mutlu bir şekilde habersiz tutmak için kablolar karmaşık bir üretim sürecinden geçer.

Basit bir kablo, elektriğin akmasına izin veren bir elektrik iletkeninden (tipik olarak bakır veya alüminyum) ve akım akışını iletken içinde tutmaktan sorumlu olan ve böylece kaçak olmamasını sağlayan yalıtımdan oluşur. Belirli bir kablonun amacına bağlı olarak, kablonun güvenilirliğini artırmak ve hizmet ömrünü uzatmak için ek katmanlar olabilir.

Kablo üretim süreci, ilki tel çekme olmak üzere birkaç aşamadan oluşur. Bu aşamada, bir filmaşin çapı kademeli olarak önceden ayarlanmış değere düşürülür. Bundan sonra tel, temelde ısıl işlem olan tavlamaya tabi tutulur. Tavlamanın amacı, telin fiziksel özelliklerini, yani sünekliğini ve iletkenliğini iyileştirmektir.

Bir sonraki aşama, kabloların değişen bir kesite sahip iletkenler oluşturmak için birleştirildiği kablolamadır. Kablolamadan sonra iletken, sıcak ekstrüzyon işlemi ile yalıtkan malzeme ile kaplanır. (Kablo imalat makinaları imalatçısı Kablomak sarım makinası , extrüzyon , katerpil , rijit büküm hattı, tel çekim makinaları, çataltip verici , yerden gezerli verici gibi kablo üretim makinaları üretmektedir.) Yalıtım malzemesi seçimi, kablonun karşılaması gereken gereksinimlere bağlıdır. Yalıtımın kalitesi, kapasitesi ve ısıl direnci ile tanımlanır. İzolasyonun kapasitesi ve kalınlığı ne kadar yüksek olursa, kablonun maksimum yüzey gerilimi o kadar yüksek olur; başka bir deyişle, ısıl direnç ne kadar yüksekse, iletken o kadar fazla elektrik gücü iletebilir. Kablo yalıtımının hatasız ve akım sızdırmadığından emin olmak için üreticiler kablo uzunluğunun tamamını voltaj testine tabi tutarlar.

Çok damarlı kabloların üretiminde bir sonraki aşama faz kablolamasıdır. Bu adım sırasında birkaç iletken birleştirilir; farklı aşamaları ayırt etmek için üreticiler bunları renkler, sayılar veya başka bir işaretle işaretler. Bu aşama ayrıca kablonun voltaj testi ile de sonlandırılır.

Kablonun yüksek elektriksel strese veya çok zorlu çalışma koşullarına dayanması gerekiyorsa, özelliklerini geliştirmek için ek katmanlar kullanılır. Kabloyu olası dış etkilerden korumak için sinyali ekranlarla yalıtılmıştır. Kablonun olası mekanik ve diğer tür hasarlardan korunması için örgü, tel veya şerit şeklinde çelik veya alüminyum zırh uygulanır.

Alternatif olarak, dış kılıf son koruma katmanı görevi görebilir. Tipik olarak, gerekli koruma seviyesine göre çeşitli polimer türlerinden yapılır. Dış kılıfın amacı nem gibi elementleri uzak tutmak ve kablonun mekanik darbelere maruz kalmasını önlemektir. Kılıf, sıcak ekstrüzyon yoluyla yalıtım gibi uygulanır.

Son aşamada üretilen kablo tam bir test döngüsünden geçer. Hazır kablonun endüstri kalite standartlarına uygun olduğundan emin olmak için üretici, son voltaj testi setini gerçekleştirir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.