Bu haber kez okundu.

Emile Zola Hayatı

Fransız Edebiyatı içinde natüralizmin öncüsü olan Emile Zola; Therese Raquin ile tanınmış ve hayatı bu eser ile değişmiştir. Oldukça zorlu bir çocukluk geçiren Zola, eserlerinde de bu durumu yansıtmaktan çekinmemiştir. Edebi kimliğinin haricinde haksızlıklar karşısında duruşuyla da takdir toplamıştır. Dreyfus Davası bu konuda en somut örnektir. Emile Zola Hayatı boyunca fikirleriyle çevresini aydınlatmıştır.

Emile Zola Kimdir?

1840 yılında Paris’te dünyaya gelmiştir. Annesi Fransız, babası İtalyan asıllıdır. Mühendis olan babasını erken yaşta kaybetmesi sebebiyle zorlu bir çocukluk geçirmiştir. Liseyi maddi imkânsızlıklar nedeniyle yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Düzenli bir eğitim hayatı olmamasına rağmen kendi kendine öğrenmeyi başarmıştır.

Uzun süre işsiz kalan Zola yaşadığı sefaleti bir türlü içine sindirememektedir. 1862 yılına gelindiğinde ise Haşet adlı kitapevinde çalışmaya başlamıştır. Bu süre içerisinde yazmaya da başlamış, makaleleri yayınlanmaya başlamıştır. Biraz olsun refaha ermiştir. İlk makalesi Figora isimli gazetede yayınlanmaya başlamıştır. Uzun süre deneyim kazandıktan sonra kendine ve kalemine güvenen Emile Zola,  Haşet kitapevinden ayrılmıştır. Ayrıldığında yirmi yedi yaşındaydı. Kendisini edebiyat ve toplumsal sorunlara adadı. Özellikle kendisininde zorlu bir hayatı olması sebebiyle gözlem yeteneği gelişmiş ve bu yeteneğini eserlerinde kullanmayı bilmiştir.

Ayrıldığı yıl içerisinde, Zola’yı üne kavuşturacak olan ThereseRaquin eserini yayınladı. Oldukça ses getiren eser natüralizm akımının da ilk ürünlerindendi. Gerçeklilikten kopmadan kaleme alınan eser hayatın çirkinliklerini olduğu gibi anlatıyordu. Süslü ifadelerden ve hayat güzellemesinden oldukça uzaktı. Fransa toplumu için büyük bir adım niteliğindeydi. Özellik o dönem içinde yaşayan herkes; kendisine ait bir şeyler yakalayabilirdi. Eserde ki karakterlerin psikolojik durumları çok iyi betimlenmişti. Bu da karakterler ile okuyucuların bütünleşmesini sağlıyordu. Natüralizm akımının öncüsü kabul edilmesinde eserin etkisi büyük olmuştur.

Toplum sorunlarından kopuk olmayan Zola, eserlerinde çoğunlukla bu konulara eğilmiştir. Hayatının akışının değiştiren ikinci bir olay ise Dreyfus Davasıdır. Irkçılık akımının zirve yaptığı dönemde Yahudi olan AlfredDreyfus isimli Fransa Ordusunda görev yapan bir komutan için takındığı tavır yakın çevresi tarafından takdir edilmiştir. Bu dönemde kaleme aldığı Fransa Hükümeti’ne hitaben; Suçluyorum adlı makalesini yayınlamış ve hükümetin tepkisini çekmiştir. Bir yıl hapis cezası ile cezalandırılmıştır. Fakat ceza hükmü kesinleşmeden Londra’ya kaçmayı başarmıştır. Bir süre sonra davanın tekrar görülmesi ile aklanmış ve Paris’e geri dönmüştür. Hayatının geri kalanını Paris'te  geçirmiştir.

Eserleri

Emile Zola hayatı boyunca birçok esere imza atmıştır. Yazarlık hayatı bir gazete köşesi ile başlamıştır. bağlı olduğu kurum sebebiyle özgün yazılar kaleme alamayan Zola; kitabevinden ayrıldıktan sonra ilk eserini ortaya koymuştur. Kaleme aldığı eserler ile çağının ötesine geçmeyi bilmiştir. Hak, adalet, eşitlik, yoksulluk gibi konuları romanlarında sık sık işlemiş, makalelerinde oldukça yer vermiştir. Saysız eseri dünya edebiyatına kazandırmıştır. Ayrıca birçok eseri Türkçe ’ye çevrilerek ülkemizde de geniş okuyucu kitlesi edinmiştir. İlk eserini 1867 yılında yayınlamıştır. Başlıca eserleri şunlardır;

 • Nana
 • Germinal
 • Meyhane
 • Bir aşk hikâyesi
 • Toprak
 • Bozgun
 • Rome
 • Rahip Mauret'nin Günahı
 • Paris
 • Plassans Papazı.
 • Emek
 • Rüya
 • Eser
 • Üç kent
 • Hayvanlaşan insan
 • Tazının payı
 • Paris’in karnı, başlıca eserleridir.

Natüralizm akımı etkisinde kaleme aldığı eserleri ise; ThereseRaquin, Toprak, Germinal ve Nana eserleridir. Bu eserlerinde karmaşık duygu yapısından uzak sade bir dil kullanmaya özen göstermiştir. Gösterişli hayatlar yerine hayatın acılarını, üzüntülerini eserlerine taşıyarak akım içinde ki yerini korumuştur.

Ölümü

Emile Zola hayatı boyunca çevresi tarafından takdir edilen ve örnek alınan bir insan olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır. Bir otel odasında kalırken duman zehirlenmesi sonucu hayatını kaybetmiştir. Paris’te hayata gözlerini yuman Zola, inandığı değerlerin arkasında durmaktan çekinmemiş her fırsatta bunu dile getirmekten korkmamıştır.

Eserlerinin hala okuyucu bulabilmesi çağının ötesinde bir yazar, düşünür olduğunu ispatlar niteliktedir.

Emile Zola’nın kitaplarından bazılarına Nisan Yayınevi tarafından çevirisi yapılıp yayınlanan Dünya Edebiyatı’na Yön Verenler Kitap Setinden ulaşabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.