Bu haber kez okundu.

Prof. Dr. Önder Tan’ın TABMA Cihazı ve Meme Ameliyatı

Prof. Dr. Önder Tan meme küçültme ve dikleştirme ameliyatlarında kullanılmak üzere, ameliyat öncesi planlama ve işaretleme için TABMA adında bir cihaz üretmiştir. 

Meme küçültme ameliyatı genelde memelerin normalden büyük ya da sarkık olması şikâyeti ile ya da medikal problemlerden dolayı yapılmaktadır.

Meme küçültme operasyonu uygulanabilmesi için hasta kişinin vücut gelişimini, fiziksel gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir dolayısıyla ortalama 20 yaş ve üzeri kişilere uygulanmaktadır ancak zorunlu medikal durumlarda ise daha alt yaş grubu için uygulanabilir. Ameliyatta lolipop kesi ve ters T kesi yöntemleri kullanılarak memenin boyutuna göre 2 ile 4 saat arasında değişiklikler göstermektedir. Yöntem tercihi ise meme boyutu, meme kıvamına göre meme başının duruş yeri, meme dokusu, cilt yapısı, meme başı ile omuz ve kalça arasındaki mesafe gibi parametreler değerlendirilerek yapılır. Tam bu aşamada yani meme boyutu değerlendirme, meme başının duruş yeri gibi ölçümler, değerlendirmeler için Prof. Dr. Önder Tan’ın TABMA cihazı devreye girecektir.

Meme dikleştirme operasyonuna ihtiyaç duyma sebebi yerçekiminin etkisiyle ve yaşa bağlı olarak derinin elastikiyetini kaybetmesiyle zaman içinde giderek sarkmasıyla ve sık kilo alıp verme, doğum ve emzirme işlemleri ve memelerin aşırı büyük olması sarkmanın daha erken yaşlarda oluşmasına sebebiyet vermesiyle oldukça mümkündür. Dolayısıyla yine bir meme operasyonu için vücudunuzdaki meme bezi miktarı ve meme başı yeri ölçümleri, değerlendirmeleri yapılır ve hastanın beklentilerine göre karar verilir. Dolayısıyla ölçüm konusunda bahsedildiği üzere TABMA cihazı söz konusu olacaktır.

Prof. Dr. Önder Tan’ın TABMA Cihazı

TABMA(Tan’s Adjustable Breast Marking Apparatus) Tan’ın Ayarlanabilir Meme İşaretleme Aracı anlamına gelmektedir. Tan’ın Ayarlanabilir Meme İşaretleme Aracı, Meme küçültme ameliyatı öncesinde, meme üzerinde anahtar deliği formunda çizim yapılması ve meme başının taşınacağı yeni yerin belirlenmesi amacıyla çeşitli işaretleme aparatları kullanılmaktadır. Ancak mevcut aparatlar sabit olup sadece belirli bir ölçüme izin vermektedir. Bu nedenle meme boyutlarının değişkenlik gösterdiği çok küçük ya da çok büyük memelerde hep aynı ölçüm yapılmaktadır. Bu da gerek ameliyat planlamasında gerekse çıkartılacak doku miktarında ve ameliyat sonrası memenin boyut ve şeklinde hatalara sebep olmaktadır. Bu hataları gidermek için küçültülecek memeye göre değişen ve her biri farklı ölçümler veren çok sayıda işaretleyici kullanmak ise pratik olmamakla beraber maliyetlidir. Prof. Dr. Önder Tan’ın TABMA cihazı bu kısımda devreye girerek bir çok işin üstesinden gelmektedir. 

Detaylı bilgi için aşağıdaki siteyi ziyaret edebilirsiniz; https://www.avaestetik.com/

Buluşun özelliği; rezeksiyon sahasının sınırlarını oluşturan anahtar deliği şeklindeki çizimin her iki bacağının belirlenmesinde kullanılan birinci bacak ve ikinci bacak; meme başının taşınacağı yeni yerinin işaretlenmesi için kullanılan, bahsedilen birinci bacağa irtibatlandırılmış areola işaretleme elemanı ile iç içe geçmiş, hareket serbestliği sağlayan dönel eleman; bahsedilen birinci bacak ve ikinci bacak ile irtibatlandırılmış ve iki bacak arasında kalan rezeksiyon sahasının ölçülmesini sağlayan rezeksiyon cetveli, işaretleme aparatının nihai pozisyonun sabit tutulmasını ve metrik bacakların istem dışı hareket etmemesini sağlayan sabitleme kilidi, sabitleme mandalı, sabitleme itici yayı ve sabitleme kovanından oluşan sabitleme ünitesi içermesidir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.