Bu haber kez okundu.

“Yaşama dokunan” tababet : Geleneksel Tıp .. Doğal Hayat Polikliniği

Doğal Hayat Polikliniği, kronik hastalıkların tedavisinde son derece başarılı sonuçlar veren Geleneksel tıbbın iyileştirici gücüyle hastalarını mutlu ediyor. Ankara Balgat da hizmet veren Doğal Hayat Kliniği kurucu hekimi Dr. Suat ARUSAN, Ms ( Multiple Skleroz )’ ten eklem hastalıklarına, migrenden bel-boyun fıtıklarına kadar birçok hastalıkta yüz güldüren sonuçlar alındığını söyledi ..

Doğal Hayat Polikliniği ne zaman kuruldu, hizmetleri nedir ?

2008 yılında kurulan Doğal Hayat Kliniği, koruyucu hekimlikte ve kronik hastalıkların tedavisinde, Geleneksel Tedaviler dediğimiz tıbbi sülük tedavisi, hacamat, ozon tedavisi, akupunktur, mezoterapi, prp, proloterapi gibi yöntemleri  başarıyla uygulayan Türkiye nin ilk GETAT Kliniğidir.

Geleneksel tedavileri hangi hastalıklarda kullanıyorsunuz ? başarı durumu nedir ?

Bizim tedavi alanımız kronik hastalıklardır. Migren, fibromiyalji, varis-venöz yetmezlikler, cilt hastalıkları, romatoid artirit -ankilozan spondilit gibi eklem hastalıkları, yumuşak doku romatizmaları, kireçlenmeler, glokom, üveit, retinitis pigmentosa  gibi gözün damar sinir ve retina sorunları, karaciğer ve sindirim sistem sorunları, kalp-damar hastalıkları, bel-boyun fıtıkları, Ms – polinöropati, huzursuz bacak sendromları, trigeminal nevralji, kas ve sinir sistemine bağlı hastalıklar gibi bağışıklık sistem hastalıklarının hemen hemen tümü tedavi alanımıza girmektedir. Başarı durumu hastalığa ve hastaya göre değişmekle birlikte genel olarak değerlendirirsek % 70 – 80 civarında bir başarıdan söz edebiliriz. Zaten bize gelen vakaların çoğunluk olarak bir çok hastane gezip yıllarca şikayetleri geçmeyen ve neredeyse bir avuç ilaç içen hastalar olduğundan, bu başarı oranı çok önemli bir değerdir.

Geleneksel Tedaviler sadece hastalar için mi uygulanmaktadır, mesela son zamanlarda hacamat tedavisine yoğun bir ilgi var bunu nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Geleneksel tıbbın önemli bileşenlerinden biri de koruyucu olmasıdır. Gerek İslam tıbbında önemli bir yeri olan hacamatın, gerek tıbbi sülük tedavisinin, gerekse de ozon tedavisinin sağlıklı insanların hastalanmasını engellemeye yönelik koruyucu etkileri tüm dünyada bilinmekte ve uygulanmaktadır. Bizler arabamızı bile yolda kalmasını beklemeden bakımını yaptırıyoruz, insan olarak mekanik bir varlık değiliz tabi ki ancak bu örneği, hasta olunca nasıl iyileşirim demeden önce, hasta olmamayı öğrenmemiz gerektiği için verdim. Geleneksel tedavilerin koruyucu hekimlikte çok önemli etkileri olduğu için sülük tedavisi, ozon tedavisi, hacamat ve bitkisel desteklerden bu konu da yararlanmak gerekir. Bunun dışında beslenme alışkanlıklarımız ve kullanılan temizlik malzemeleri gibi konularda da doğallıktan taviz verilmemesi de sağlığımız açısından kaçınılmazdır.

Bu tedavilerle ilgili yönetmelik olmasına rağmen doktor olmayan kişilerinde yaptığını duyuyoruz, bu konu da düşünceniz nedir ?

27 Ekim 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği ile Akupunktur, Tıbbi Sülük Tedavisi, Kupa Uygulaması - Hacamat, Ozon Tedavisi, Apiterapi, Fitoterapi, Hipnoz, Homeopati, Kayropraktik, Larva Tedavisi, Mezoterapi, Proloterapi, Osteopati, Refleksoloji ve Müzikle Terapi resmiyet kazanmış oldu.

Sağlık Bakanlığının 8 farklı ülkede aylarca devam eden çalışmaları ve konuyla ilgili akademisyenlerin katılımıyla 4 yıla yayılan bir çalıştay süreci sonunda 2014 yılında yürürlüğe giren yasal düzenleme ile, bu tedavilerin yalnızca eğitim almış hekimler ve hekim kontrolünde sağlık personelleri tarafından yapılmasına müsaade edilmiştir. Bakanlığımızı çalışmalarından dolayı ve bu düzenlemeyi hayata geçirerek Türk Tıbbına kazandırdığı için tebrik ve takdir ediyoruz.

Sağlık Bakanlığımızın bundan sonra yapması gereken çok önemli bir konu da bu tedavilerin, ehil olmayan yetkisiz kişiler tarafından yapılmasının önüne geçilmesi, bu konuda denetimlerin yapılmasıdır.

Geleneksel tedavi yöntemlerinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş sağlık merkezlerinde sertifika sahibi doktorlara gitmelerini, doktor olmayan yetkisiz yerlerde kesinlikle uygulama yaptırmamalarını tavsiye ederim. Çok şükür ki bizim bu konuda klinik yetkimiz dışında 11 yıllık bir tecrübemiz bulunmaktadır.

Doğal sağlık merkezi Doğal Hayat Web Sitesi :  https://www.dogalhayat.com.tr/  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.