Bu haber kez okundu.

Ev Isıtma Sistemleri Nedir?

Ev, en temel yaşam alanı olarak gündelik hayatın büyük bir kısmını geçirdiğimiz mekanlardır. Evdeki en önemli ihtiyaçlardan birisi de ısınma olarak karşımıza çıkmaktadır. Isınma ihtiyacı, yüzyıllardır insanların en temel ihtiyaçlarından biri olup bu ihtiyacı karşılamak için çeşitli mücadeleler verilmiştir. Günümüze gelindiğinde ise ev ısıtma sistemleri, oldukça önem verilen ve üzerine ciddi sektörler oluşmuş olan sistemlerdir. Evdeki konfor seviyesinin yükseltilmesine yarayan ev ısıtma sistemleri, Covid-19 virüsü ile beraber daha da önem kazanmıştır. Ev ısıtma sistemleri sayesinde insanlar ciddi vakit harcadıkları evlerinde rahat edebilmiş ve konfor alanlarını sağlayabilmiştir.

Ev ısıtma sistemleri, yakıt ve çalışma sistemlerine bağlı olarak birçok farklı türe ayrılmaktadır. Her bir türün kullanım amacı, harcadığı yakıt ve enerji türü farklı olup kullanılacağı eve göre bu özellikler belirlenmektedir. Bu kapsamda ev ısıtma sistemlerinin verimliliği ve kullanışlılığı ön planda olmaktadır. Bunlarda birlikte ekonomik olmaları, hızlı ve güvenli bir ısınma sunmaları da en önemli özelliklerinden bazılarıdır. Günümüzde her bir yönden en avantajlı unsurları bir arada barındırabilen ev ısıtma sistemleri ise en çok tercih edilen sistemler olmaktadır. Dolayısıyla hem verimli hem ekonomik hem de güvenli bir ısınma sunan ev ısıtma sistemleri şu anda en çok kullanılan ev ısıtma sistemleridir.

Ev ısıtma sistemlerinin türü, kullanıldığı eve göre de değişmektedir. Zira bir müstakil villa ile apartman dairesinin ısınma ihtiyacı bir olmadığı gibi ısınma tercihleri de aynı yönde olmamaktadır. Dolayısıyla bu noktada ev ısıtma sistemlerinin temel parimetreleri enerji kaynağına yakınlık, yapının şekli ve türü, yapının büyüklüğü ve yaşanılan coğrafya olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada ev ısıtma sistemlerinin tercihi, bu verilere göre en verimli tercihin yapılmasına yardımcı olacak ev ısıtma sistemleri alanında hizmet veren firmalar aracılığıyla yapılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ve sonu zarara varan ısınma tercihleri gerçekleşebilmektedir.

Ev Isıtma Sistemleri Türleri

Ev ısıtma sistemleri genellikle yakıtlarına göre ayrılmakla birlikte bazen çalışma prensiplerine göre de sınıflandırılabilmektedir. Bu kapsamda en çok karşımıza çıkan sistemler ise zeminden ısıtma sistemleri, doğalgazlı ısıtma sistemleri, elektrikli ısıtma sistemleri, sıvı yakıtlı ısıtma sistemler, katı yakıtlı ısıtma sistemleri  ve son olarak LPG’li ısıtma sistemleri olarak sıralanmaktadır. Bu sistemlerden her biri kendi bünyesinde çeşitli avantajları ve dezavantajları barındırmaktadır. Dolayısıyla tüm bu sistemler incelenerek en uygun sistemin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Zeminden Isıtma Sistemleri

Yerden ya da diğer adı ile zeminden ısıtma sistemleri oldukça sık tercih edilen ev ısıtma sistemlerinden birisidir. Bu sistemlerde zemin döşemesi altına döşenen elektrik hatları veyahut su boruları ile ısınma gerçekleştirilmektedir. Bu sistemlerde hiçbir şekilde tesisat yüzeyin üstünde bulunmamakta ve hem alandan tasarruf edilmekte hem de şık bir görüntü sağlanmaktadır. Bu sistemlerde ısınma oldukça verimli ve düşük maliyetli gerçekleşmekte ve birçok yönteme göre daha tercih edilebilir bir sistem olarak ön plana çıkmaktadır.

Zeminden ısıtma sistemleri yalnızca tek bir sistem olarak çalışma zorunluluğu bulunmayan ve diğer ev ısıtma sistemleri ile entegre bir biçimde çalışabilen sistemlerdir. Bu kapsamda katı yakıt kullanılan bir şömine ile ısıtma sisteminde ilgili sistemin yetmediği alanlarda kullanılabilen zeminden ısıtma sistemleri aynı zamanda doğalgazlı ısıtma sistemleri ile de birlikte kullanabilmektedir. Dolayısıyla ciddi bir kullanım alanına sahip olan zeminden ısıtma sistemleri, oldukça uyumlu ve verimli sistemlerdir.

Zeminden ısıtma sistemleri temelde zemin döşemesinin altına döşenen elektrik hatları ya da su boruları ile ısıtma sağlamaktadır. Elektrik hatları döşenmesi durumunda ilgili hattın geçtiği tüm alanda ısıtma sağlanırken, su borulu sistemde de aynı ısıtma tekniği benimsenmektedir. Bu noktada temel ayrım, elektrik veya su kaynaklarından hangisinin daha az maliyetli ve ulaşılabilir olduğudur. Hangi seçenek daha avantajlı ise o sistemle ısıtma gerçekleştirilebilmektedir.

Doğalgazlı Isıtma Sistemleri

Doğalgazlı ısıtma sistemleri, Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen ısıtma sistemlerinden birisidir. Bunun sebebi, doğalgazın güvenli, ulaşılabilir ve verimli bir enerji kaynağı olmasıdır. Dolayısıyla günümüzde birçok yerde ısıtma ihtiyacı için doğalgazlı ısıtma sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemler genellikle merkezi sistemler olup bir şebeke aracılığıyla ısınma sağlamaktadır.

Doğal gaz yakıldığında ortaya ciddi bir zararlı madde çıkmamasından dolayı en çevre dostu fosil yakıt olarak bilinmektedir. Bu kapsamda günümüzde maliyetli bir yakıt olsa da ısınma ihtiyacının karşılanması konusunda oldukça konforlu bir çözüm sunmaktadır. Özellikle apartmanlarda oldukça tasarruflu olan doğalgazlı ısıtma sistemleri, müstakil evler için daha maliyetli bir tercih durumundadır.

Elektrikli Isıtma Sistemler

Elektrikli ısıtma sistemleri, ısı pompaları yardımıyla gerçekleştirilen ısıtma faaliyetlerini kapsayan sistemlerdir. Bu sistemlerde bulunan ısı pompaları, çevrede olan ısıyı yüksek sıcaklığa çevirmekte ve iç ortama göndermektedir. Bu sayede dış ortamdan alınan soğuk havanın iç ortama sıcak hava olarak aktarılması sağlanmaktadır.

Sıvı Yakıtlı ve LPG’li Isıtma Sistemler

Sıvı yakıtlı ısıtma sistemleri, genellikle motorin, fuel-oil ya da marin dizel oil gibi farklı türlerde olan fosil yakıtlarla çalışan ve çoğunlukla diğer sistemlerin kullanılamadığı alanlarda kullanılan ısıtma sistemleridir. Bu sistemlerde bir merkezi yakıt deposu veya tankı bulunmakta, ısınma ihtiyacına göre bu tanka ilgili sıvı yakıt doldurulmak ve sonrasında yakılmak suretiyle ısınma sağlanmaktadır.

LPG’li ısıtma sistemleri de aynı sıvı yakıtlı ısıtma sistemleri gibi bir tanka doldurulan LPG aracılığıyla ısıtma gerçekleştirilen sistemlerdir. Bu sistemlerde kullanılan yakıt LPG olup yine sıvı yakıtlı sistemlerde olduğu gibi maliyetler oldukça yüksektir. Bu nedenle bu sistemler genellikle diğer maliyeti düşük sistemlerin kullanılması mümkün olmayan mekanlarda kullanılmaktadır.

Katı Yakıtlı Isıtma Sistemleri

Katı yakıtlı ısıtma sistemleri, sıvı yakıtlı ısıtma sistemleri ile temel prensipleri taşıyan, yakıt olarak ise sıvı değil de katı fosil yakıtlar olan odun ve kömür gibi kaynakları kullanan sitemlerdir. Bu sistemlerde işletme ve bakım maliyetleri yüksek olduğundan genellikle doğalgaz veya elektrikli ısıtma sistemleri kullanılamayan yerlerde katı yakıtlı ısıtma sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin en bilinen örnekleri ise soba veya şömine aracılığıyla kullanılan katı yakıtlı ısıtma sistemleridir.

Kaynak: https://www.entalpiproje.com/mustakil-ev-isitma-sistemlerinin-cesitleri-nelerdir/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.