Bu haber kez okundu.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen gerilim tipi baş ağrısı, baş ve boyun kaslarının kasılması ya da stres kaynaklı olabilmektedir. Ayrıca; iltihabi patolojileri, intrakranial ve ekstrakranial arterlerin çap değişiklikleri, ağrıya duyarlı sinirlerin irritasyona uğramaları gibi unsurlara bağlı olarak gerilim tipi baş ağrıları oluşabilmektedir. Madalyon Psikiyatri Merkezi, gerilim tipi baş ağrıları ve neden olduğu psikiyatrik hasatlıklarda tanı ve tedavi hizmetleri sunmaktadır. Ankara merkez kliniğiyle faaliyet gösteren Madalyon, İstanbul’da bulunan iki şubesiyle Suadiye ve Levent bölgelerinde hizmet veriyor. ISO 9001 sertifikası ve profesyonel kadrosu ile psikologlar ve psikiyatristleriyle gerilime neden olan baş ağrısı kaynağını tespit ve terapi yöntemleriyle olumlu tedaviler sağlıyor.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir?

Primer baş ağrıları arasında yer alan gerilim tipi baş ağrısı, merkezi sinir sisteminden bağımsız olarak görülen ağrı tipleridir. Bedendeki diğer sistemler veya hastalıklarla alakası olmayan ağrı türü, baş ağrısı olan kişilerin neredeyse %90’ında gözlemlenmektedir. Ağrı sürelerinin belirli bir tanımlaması olmaksızın ve her bireyde farklı sürelerde görülmesi, migren baş ağrıları kadar etkili bir ağrı türü olduğunu belirtmektedir. Gerilim türü baş ağrılarının süresi; 30 dakika ile 1 haftaya kadar değişen sürelerde farklılık göstermektedir. Genellikle 20’li yaşlarda görülmeye başlanan bu tür ağrıların, belirli bir yaş skalası bulunmamaktadır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Özellikleri

Üç farklı grupta değerlendirilen gerilim tipi baş ağrısı; seyrek, sık ve kronik ağrılar şeklinde tanımlanmaktadır.

  • Seyrek epizodlu baş ağrısı; Ayda 1 günden daha az görülen gerilim tipi baş ağrıları olarak nitelendirilir. Kesin süreleri olmamakla birlikte, yarım saat veya birkaç gün boyunca görülebilir. Genllikle orta şiddette, baskılı ve bilateral özelliktedir.
  • Sık epizodlu baş ağrısı; Genellikle 3 ay boyunca farklı sürelerde olan ve fakat toplamda 2 haftadan daha az süren gerilim tipi baş ağrısı çeşitleridir. Seyrek epizodlu ağrı türüyle benzer özellikler gösterir.
  • Kronik baş ağrısı: Neredeyse günlük görülebilen gerilim türü baş ağrısı, sık rastlanan epizodik ağrılardan dolayı oluşan bir durumdur. 3 ayda 15 günden fazla süren ağrıların olması durumu olarak tanımlanır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Laboratuvar bulguları ve nöro-radyolojik görüntüleme teknikleri kullanılarak, baş ağrısına neden olan faktörler iyi analiz edilmelidir. Eşlik eden rahatsızlıkların olup olmadığı incelenerek, tanı ve tedavi yöntemi belirlenmelidir. Gerilim tipi baş ağrısının niteliği, süresi ve ağrıyı etkilene faktörlerin incelenmesi ile tedavi yöntemi belirlenir. Madalyon Klinik Merkezi, genç ve yetişkin bireyler oluşan gerilim tipi baş ağrısı nedenleri ve terapi çalışmalarıyla faaliyet gösteriyor. Ağrı nedenleri ve terapi yöntemiyle tedavi edilebilen baş ağrılarında, etkili ve olumlu çalışmalar sunulmaktadır. Tedavi yönteminin belirlenmesi için öncelikle muayene gereklidir. Telefonla randevu sistemi veya telefonla terapi hizmetlerinden yararlanabilir, online terapi hizmetleri için www.madalyonklinik.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.